Squash LV
Ziņas
Kalendārs
Reitings
lasi tālāk

Skvošs debitēs Olimpiskajās spēlēs Losandželosā 2028. gadā

Pirmo reizi Olimpisko spēļu vēsturē skvošs iekļauts šajās pasaules lielākajās sacensībās. Skvošs Olimpiskajās spēlēs debitēs 2028. gadā Losandželosā - par to 16. oktobrī nobalsojusi Starptautiskā Olimpiskās komiteja (SOK).

 

Gan Latvijas, gan Eiropas, gan pasaules skvoša federāciju pārstāvji, gan skvoša profesionāļi ar sajūsmu un “beidzot!” sajūtu sagaidījuši šo SOK lēmumu. Skvoša organizācijas un spēlētāji jau daudzu gadu garumā centušies dažādos līmeņos lobēt, popularizēt, skaidrot skvoša spēles būtību, dinamismu, izplatību pasaulē, lai skvošs tiktu iekļauts Olimpiskajās spēlēs. Vairākkārt tas nonācis līdz “īsajam sarakstam” pirms galīgās balsošanas, tostarp, lemjot par spēlēm Londonā, Tokijā un gaidāmajām spēlēm Parīzē 2024. gadā, bet līdz funkcionāru sapratnei un sirdīm līdz šim neizdevās aizklauvēties.

“Bija prieks pamosties ar ziņu, ka skvošs iekļauts Olimpiskajās spēlēs, tas ir ļoti ilgi gaidīts lēmums skvoša pasaulē,” teic vienīgā Latvijas profesionālā skvoša spēlētāja Ineta Mackeviča.” “Daudzi brīnās, ka skvošs nav olimpiskais sporta veids, daudzuprāt tas ir daudz interesantāks par tenisu, jo ir ļoti dinamisks. Skvošs jau sen bija pelnījis būt Olimpiskajās spēlēs, bet, ņemot vērā līdzšinējos centienus, līdz par brīdim, kad runas par skvoša iekļaušanu tika oficiāli apstiprinātas, centos nesapriecāties. Vēl jāgaida informācija par to, kādi būs kritēriji dalībnieku atlasei, sastāvam, un tad, droši vien, būs jāgatavojas – būs jauns mērķis! Cerams, ka tas arī palīdzēs skvošam attīstīties gan pasaulē, gan Latvijā,” spriež I. Mackeviča. Viņa jau apmēram gadu dzīvo, trenējas un trenē ASV. Ineta plāno turpināt piedalīties PSA turnīros, pamatā ASV notiekošajos.


Par skvoša sacensību norisi, valstu kvotām un citām niansēm vēl lems spēļu rīkotāji. Gadījumā, ja sacensībās piedalītos 64 spēlētājas, Ineta izredzes kvalificēties dalībai būtu reālākas nekā iekļaušanās 32 dalībnieču tabulā. Pašlaik I. Mackeviča Pasaules skvoša asociācijas (PSA) reitingā atrodas 54. vietā. Tā kā virs viņas reitingā ir 21 spēlētāja no Ēģiptes, bet vairāk par četrām vietām pat dominējošajai valstij atvēlētas netiktu, vēl ir 11 spēlētājas no Lielbritānijas, 5 no ASV, olimpiskais sapnis nav nereāls.


“Skvoša iekļaušana Olimpiskajās spēlēs ir ļoti nozīmīgs un šī sporta entuziastu sen gaidīts notikums. Lai arī skvošu jau šobrīd regulāri spēlē 20 miljoni pasaules iedzīvotāju 185 valstīs, kļūstot par olimpisko sportu, skvoša popularitāte būtiski augs, piesaistot jaunus fanus un sportistus globālā līmenī, kas noteikti rezultēsies arī lielākā pieejamā finansējuma apjomā sporta attīstībai gan starptautiski, gan Latvijā. Ceram, ka skvoša sacensības Olimpiskajās spēlēs iedvesmos arvien vairāk juniorus izmēģināt skvošu, potenciāli palielinot jauno talantu skaitu un nodrošinot veiksmīgu sporta attīstību nākotnē,” cerīgs ir Latvijas Skvoša federācijas valdes priekšsēdētājs Māris Macijevskis.


PSA prezidente Zena Voldridža paudusi sajūsmu par skvoša iekļaušanu OS, sakot, ka skvošs ir apbrīnojami dinamisks, daudzveidīgs un prasošs sports, kurš perfekti atbilst Olimpiskajām spēlēm. PSA izpilddirektors Aleks Gougs to raksturo kā “būtisku pagrieziena punktu skvoša attīstības ceļā, kas varētu likt mūsu spēlētājiem iedvesmot, aizraut pasauli, demonstrējot savas neticamās spējas un atlētismu uz lielākās pasaules sporta skatuves”.


Līdz ar skvošu LA spēlēs debitēs arī karogfutbols jeb bezkontakta amerikāņu futbols, spēlēs pēc vairāk kā simts gadu pārtraukuma atgriezīsies krikets un lakross, pēc īsākas pauzes – arī beisbols un softbols. Diemžēl, nav garantijas, ka skvošs tāpat kā šie pārējie sporta veidi Olimpiskajās spēlēs ir uz palikšanu. Jācer, ka skvošisti spēs aizraut ne tikai tuvāko skvoša entuziastu loku, bet arī plašāku sabiedrību, skatītājus, kas spēs saprast šīs spēles dvēseli, lai skvošs Olimpiskajās spēlēs paliktu arī turpmāk.  

LA spēles notiks no 2028.gada 14. līdz 30.jūlijam.

 

 


Baiba Lulle

16.10.2023

Pievienot komentāru
Lai pievienotu komentārus, nepieciešams autorizēties!

Ziņu var komentēt tikai autorizēti lietotāji. Tāpēc pārliecinies, vai Tev ir aktīvs lietotāja konts!
Komentāriem jābūt konstruktīviem, iedvesmojošiem, pozitīviem.
Savas negatīvās emocijas izpaud kaut kur citur.
Sistēmas administratoriem (LSF valdei) ir tiesības dzēst komentārus bez saskaņošanas ar autoru.